7 Ocak 2012 Cumartesi

İlke Şengül Hamamı'ndan Bildiriyor
2012 kararlarımdan birisi de her ay hamama gidip kese-köpük-masajla vücudumdaki toksinleri atmak, kendimi şımartmaktı. Ocak ayının hamamını da cuma akşamı sevgili iş arkadaşım Ayşem ile yapmaya karar verdik.


Şengül Hamamı Ulus'ta Denizciler Caddesi ile Anafartalar Caddesi arasında yer alıyor, 2009 yılında dünya çapında uzman pek çok kişinin çalışmalarıyla restore edilmiş. İnternet sitesinden çalışan bayanlara özel cuma akşamları saat 22'ye kadar açık olduğunu öğrendik ve dün akşam gittik.


İş yerinden arabayla 10-15 dakikada ulaştık, binanın dıştan görünüşü bakımlı bir tarihi bina, hayran olmamak elde değil. 15. yüzyılın ikinci yarısından günümüze kadar gelmiş.


İçeriye girer girmez kubbeli ve işlemeli yüksek tavanlar dikkati çekiyor. Girişte paramızı ödedik. Kese-köpük ve hamam kullanımı 18 tl, biz ayrıca kahve masajı da satın aldık. Toplamda 37,5 tl ödedik. Soyunmamız ve bikinilerimizi giymemiz için bize özel bir bölüm tahsis edildi. Orada bikinilerimizi giyip eşyalarımızı dolaba kilitledikten sonra hamam bölümüne geçtik.


Önce saunada biraz yumuşadıktan sonra kese masajı yapıldı. Ardından duşa girip kirlerden arındıktan sonra kahve masajına geçtik.


Benim favorim kahve masajı oldu. Ayşem ile ikimize bir paket Türk kahvesi verip ikimizin kullanabileceğini söylediler. Türk kahvesini hafif sulandırdıktan sonra vücuda onunla masaj yapıyorlar. Değme peeling kremine taş çıkartacak kadar etkili.


En son aşama ise köpük masajı. Sabun köpüğünü özellikle boyun, bel kısımlarına etkili bir masajla uyguluyorlar. Sonra isterseniz saçlarınızı da yıkayıp banyonuzu bitiriyorsunuz. Biz havanın soğuk olması nedeniyle saçlarımızı yıkamadık.


Benimle ilgilenen Döne hanımdan ben memnun kaldım.


Hamamla ilgili kısa notlarıma gelirsek:


Öncelikle daha önce hamama bizim gibi sadece beş yıldızlı otellerde ya da spa merkezlerinde gitmişseniz biraz yadırgayacaksınız. Tabi ki kalite biraz daha düşük, hijyen biraz daha az. Ortalıkta anadan doğma bir sürü kadın var ve hamamda özel oda bulunmuyor. Ancak tabi ki çok rahatsız edici bir durum yok! Bir ilk olmanın şaşkınlığıyla yumurtadan yeni çıkmış sığırcık yavruları misaliydik!


Rahatlama, toksin atma amacındaysanız her şeye rağmen gerçekten iyi geliyor.


Giderken yanınıza bikini, havlu, terlik, kese, lif ve sabununuzu almayı unutmayın.


Kahve masajı harici yağlarla da dakika hesabıyla masaj yapılıyormuş, bir dahakine onu denemeyi düşünüyorum, eğer siz de deneyeceksiniz yağınızı da kendiniz götürüyormuşsunuz.


Hamamın otopark sorunu yok, randevu almaya gerek yok, biz yaklaşık 1 saat 15 dakika kaldık, saat 19.30'da işimiz bittiğinde hamamın epey kalabalıklaştığını gördük, ilgi epey fazla.


İçeride fotoğraf çekmek yasak olduğundan görsellerimin sonuncusu http://www.hurriyet.com.tr/, diğerleri de http://www.sengulhamami.com/'dan.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder