29 Haziran 2012 Cuma

Kapak Kızı


Bu sıralar bir sürü kitap okuyasım var. Bir sürü de almışım, başucumda onlar bana bakıyor, ben onlara bakıyorum. Buket Uzuner'in son kitabından sonra bir süre bir şey okuyamadım yine, damakta öyle güzel bir tat bırakıyor ki, başka bir şey okumak gelmiyor insanın içinden.
Aynı zevkle okuduğum bir yazar daha var: Ayfer Tunç. İlk olarak Selda sayesinde Yeşil Peri Gecesi kitabı ile tanıştım. Öyle bir akıyor ki hikaye, bir arka sayfada ne olabileceğini bile anlayamıyor insan. Daha sonra geçen yaz denize karşı şezlong üzerinde Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi'ni okudum. Sıcaktan bunalmasam denize girmeden sadece kitabı okurdum, o da bir o kadar sürükleyiciydi.
Ve bu kitaptan sonra Ayfer Tunç'un diğer kitaplarını okumak farz oldu. Ben de Kapak Kızı'nı aldım ve son olarak onu okudum. Aslında Yeşil Peri Gecesi, Kapak Kızı'nın devamı gibi. Aynı karakterler var ama ben sırayı bozarak okudum.
Kitapta karlı bir kış günü Ankara'dan İstanbul'a giden bir trende yer alan değişik insanların hayatları konu ediliyor. Ortak noktaları ise kırmızı noktalı bir dergiye çıplak pozlar veren Şebnem. Selda, Ersin, Bünyamin ve onların hayatlarının kapak kızı Şebnem ile kesişen hikayesi ve kendilerini derin bir sorgulayışla yaşadıkları iç hesaplaşmalar, yine akıcı bir şekilde anlatılıyor.
Özellikle Selda ve Ersin'in dergiyi görüp yıllar öncesinde içlerine gömdükleriyle, zaaflarıyla, kendilerine bile itiraf edemedikleri gerçeklerle yüzleşmeleri ve korkaklıkları dökülüyor bir bir ortaya.
Zaman zaman insanın kendini sorgulamasına da neden oluyor.Örneğin Selda'nın hep güvenli aile ortamında, sağlamcı bir hayat sürmesine bağladığı, başta aşk olmak üzere hayattan korkaklığı uzun uzun düşündürdü beni. Yanmak gerek diyor, dibe batmayacağım diye kendini engellemek daha mutsuz ediyor insanı diyor.
Sürükleyici, etkileyici bir yaz kitabı isteyenlere tavsiye edilir.

2 yorum:

  1. Bu yazarı çok merak ediyorum.Henüz okumadım.Ama okumam lazım.Tanıtım için teşekkürler...

    YanıtlaSil
  2. Şiddetle tavsiye ederim, Kapak Kızı sonrası Yeşil Peri Gecesi şeklinde ama.

    YanıtlaSil